Ezúton kísérlem meg átadni gyakorlati tudásomat, azzal a figyelmeztetéssel, hogy nagyrészt egyéni módszerekkel "képeztem" magam, vagyis nem is biztos, hogy amit csinálok, azt úgy kell csinálni. Ezért ha valaki a későbbiekben rendesen meg akar tanulni műkorizni, az a kockázatok és mellékhatások tekintetében kérdezzen meg egy profit, nehogy valamit kifejezetten rosszul tanuljon meg tőlem.
Saját tapasztalataimon kívül itt közlöm azokat az infókat is, amit néhány segítőkész látogatómtól kaptam - nekik ezúton szeretnék köszönetet mondani.
Cipő:
Anyukám harmincéves bőr korijában kezdtem csetleni-botlani a jégen. Később kaptam egy saját rendes, műanyag korit, amilyen az emberek nagyrészének van. Nagyon jó kis kori, de nem kifejezetten műkorcsolyázásra való.
Aztán vettem egy igazi műkorisoknak-való korcsolyát, és az a helyzet, hogy nagy a különbség. Könnyebb (úgy értem súlyra), és jobban lehet benne mozogni. És nem is kényelmetlen, szépen ki van szivacsozva belül. Persze ebből is létezik többfajta. Barátnőmmel tett felfedezéseink szerint kevésbé csúszik, mint a műanyag korim, de ez nem is baj, mert kis sebességgel kevésbé félek új mozdulatokkal kísérletezni.
Természetesen nem azt akarom mondani, hogy vágjátok a kukába a régi korcsolyát, és szaladjatok újat venni. Nem kell anyuciékat nyaggatni, mert azért még januárban (2006), leértékelve is 13 000 Ft volt ez a szép cipő.
"Ok, hogy 13000 Ft-ért tudtál venni, de leszögezném az a kori max, arra jó, hogy alap dolgokat megtanulj. Egy igazán jó kori amiben már ugrásokat is érdemes elkezdeni, olyan 40-50 ezernél kezdödik. "
" Szerintem ha valaki műkorit szeretne venni, ne rögtön egy WIFA-t akarjon GRAF vagy MK pengével, mert rámegy inge-gatyája :D Elöször jó egy használt is. Ráadásul azt nem kell már betörni. Ha választani lehet, hogy puha- vagy keménybőr cipővel legyen, én a puhát választanám. Mellesleg egy normális műkori, ami tanulásra jó és még a duplákat is meg lehet vele ugrani, 18 ezer-től indul. Leginkább azt hangsúlyoznám ki, hogy ne vegyetek megagigamarketes bóvlikat, mert a lábatokat teszitek tönkre vele. Én a műjégen vettem az edzőtől egy használtat 7 ezerért tavaly és semmi probléma nincs vele. "
"...az egyik jégcsarnok sportboltjában vettünk egy KRAFT márkájú bőrcipős, fűzős, zselés bokarészű szuper kis korit. persze nem volt olcsó mert élezéssel együtt (plusz élvédő) 24000 magyar forintot kóstált..."
Mindenek elött egy hasznos tanács: figyeld a körülötted lévőket és a korisulisokat ( a Műjégpályán szokott elkerített okatatási terület lenni, máshol nem tudom hogy van) Sokat tanulhatsz tőlük már azzal is, ha utánozni próbálod amit csinálnak.
Egyszerű előrekorizás:
Gondolom ez azért mindenkinek megy, de mivel azt írtam "kezdőknek", hát kezdjük egész az elején. Igazából ez az, amit az embernek egészen magától, gyakorlással kell elsajátítania, ha nem érez rá a dologra, megtanítani szerintem nehezen lehet. De mért ne érezne rá: Jobb lábbal ellököm magam, bal lábbal ellököm magam, jobbal, ballal, jobbal, ballal... : ) Az ember általában elsőre sétálni próbál a jégen, aztán idővel rájön, hogy nem kell a lábát folyton felemelni. A végére úgy siklik, hogy csak dülöngél jobbra, balra, mintha sielne. Na jó, azut hiszem tovább részletezni ezt a témát már ciki lenne.
" Ha valaki tényleg szépen akar menni, néhány dologra nagyon oda kell figyelnie: - Sosem hajtunk spiccel !! (a korcsolya orrán lévő recére gondol, ha jól sejtem - a szerk.) A műkorcsolyát használok nagy része spiccel hajtja magát. A spicc az ugrásokhoz van, nem arra, hogy hajtsuk magunkat. - Térd: ha nincs megfelelően behajlítva a térd, a mozgás nem lesz lendületes és szép. - Karok: mindig kitartjuk, persze nem a legnyagyobb tömegbe, de lehetőség szerint karokat oldalra kell tartani, ezzel egyensúlyunkat könnyebben megtarthatjuk. -Lábak: sosem lóg a láb. Mindig hátra megtartjuk spicet megfeszitjuk. Ezek könnyűnek hangzanak de ha az ember megprobálja rájönn nem is olyan könnyű előre iveket meni."
Egyszerű hátrakorizás:
Az alapja az a "síelő" mozgás, amiről az előbb beszéltem. Úgy szokás a tanulását elkezdeni, hogy felváltva egyik, majd másik irányba kis félkört írunk le. A két lábnak egyszerre, párhuazamosan kell mozogni. Ha jól csinálod, dupla hullámvonalat húzol magad után a jégen.
Amit írtál, az a hátra halacska, de így nem érdemes megtanulni a hátrafele menetet annak, aki műkorcsolyázni akar, mert nehéz lesz a koszorút rárakni. Sokkal könnyebb lesz a hátarkoszorú, ha valaki így tanulja a hátrasiklást: Hátra elindulunk lábunkat befelé tartjuk és magunk előtt ellökjük magunkat.
Koszorú előre:
|