A műkorcsolyában hat féle ugrás létezik -amíg valaki fel nem talál egy újabbat. A magam saját kis logikájával ezeket 3 csoportba osztottam:
El kell mondjam, hogy nem teljesen biztos forrásból származnak az információk (mivel ezt is látás után tanultam), és a vendégkönyvben bizonyos kérdésekről vita folyik.
I. Leszúrt Ugrások 1.Lutz 2.flip 3.toeloop (más néven leszúrt Rittberger)
II. Lendített ugrások 4.Axel
III. Élugrások 5.Rittberger 6.Salchow
Mikor az ugrásokat néztem, eleinte az okozta nekem a legnagyobb gondot, hogy igazából azt sem tudtam, mit kell figyelni, a kezet, a lábat, a törzset? A második nyert. Az olyan apróságok, hogy a korcsolyázó kicsit erre dől, vagy arra, nem változtatnak egy ugráson, legfeljebb az értékén, mert ha mondjuk valaki nagyon ferdén forog, és elesik belőle, az nem éppen kedvező. A kezeket a mellkas elött kereszben összeszorítják, mert a fizika csúnya törvényei, úgy mint a forgatónyomaték, meg erőkar itt is érvényesek. Szóval behúzott kezekkel gyorsabban forognak. Láttam már olyat is, hogy valaki a feje fölé emelte a kezeit ugráskor. Vagy úgy volt neki kényelmesebb, vagy több pontot ér akkor az ugrás, sajnos nem tudom.
A korcsolyázók nagy része az óra járásával ellentétes irányba forog.Van aki azzal megegyező irányba , és nagyon nagyon ritkán előfordul, hogy valaki mindkét irányba tud ugrani. Ezek igazak nemcsak a levegőben való forgásra, ami ugye az ugrás része, hanem a jégen történő forgásra is, csak ott gyakoribb hogy "a másik" vagy mindkét irányba forognak. At mondják, ez nem függ attól,hogy valaki jobb- vagy balkezes, egyszerűen kinek hogy esik jobban. Az alábbiakban a gyakoribb eset szerint írom le az ugrásokat. Aki az óra járása szerint ugrik, annál a "jobb" és a "bal" fel van cserélve.
Lutz Ezt az ugrást nagyon könnyű felismerni. Elötte a korcsolyázó hosszan siklik hátrafelé, majd a jobb lábát kicsit hátra felemeli, leszúrja, és máris pörög a levegőben.
Flip Kísértetiesen hasonlít a Lutzra, ugyanúgy a jobb láb leszúrásával, hátrafele indul az ugrás, de a belemenetelkor előrefelé siklanak, bal lábon, aztán egy hirtelen mozdulattal megfordulnak, és úgy szúrják le a korcsolyát.
Toeloop Eleinte nem akartam elhinni, hogy tényleg ez a leszúrt Rittberger, mert valahogy annyira nem hasonlít a két ugrás. Valójában az is meglepett először hogy a toeloop leszúrt ugrás. Aztán tovább figyeltem a versenyeket, és rájöttem hogy tényleg úgy van, ahogy a sportriporter mondta, csak a toelopp elött gyakran megfordulnak, ezért nem vettem észre, hogy olyan mint a Rittberger. Igazából az ugráskombinációknál lehet jól megfigyelni. Tehát a toeloopnál a korcsolyázó menetiránynak háttal állva a bal lábát leszúrja keresztbe a jobb mögé. Így az ugráskor gyakorlatilag úgy áll, mint a Rittbergernél, csak a hátsó lábával a korcsolya éle helyett a korcsolya orrán áll. Így jobban és magasabbra el tud rugaszkodi. Az ugráshoz általában előresiklásból indulnak, és egy fél fordulatot megtéve (és ezzel egyben lendületet véve) fordulnak be háttal. Gyakori az ugráskombinációkban.
Axel Ezt tartják a legnehezebb ugrásnak, mert tulajdonképp fél fordulattal többet kell forogni, mint amennyinek hívjuk(pl. a dupla axel 2 és fél fordulat) Ez azért van, mert előremenetből indítják, de hátrafelé érkeznek meg belőle. A belemenetelnél jobb lábon siklanak hátrafelé, majd egy lendülettel balra fele előrefordulnak, hogy menetiránynak megfelelően álljanak, lendítik a jobb lábukat, és forognak.
Rittberger A toeloopnál már említettem ezt az ugrást. A belemenetelnél hátrafele siklanak, és az ugrás elött a jobb lábat keresztezik a bal elött. A lábak "szétrántásával" szerzik a lendületet. Ezt az ugrást egyébként talajon bárki könnyen megcsinálhatja, nem nehéz. Érdekessége, hogy van aki kombinációban, vagy ha az ugrás elött forog, nem teszi le a jobb lábát, hanem egyből a balról ugrik fel. Azt ugyan nem értem, ez mért jó..
Salchow Na ez az az ugrás, amivel egy kicsit még én is bajban vagyok. Tulajdonképp a Rittberger megfordítottja lehet, azaz nem a kersztbe tett lábakat rántják szét, hanem olyan, mintha kisterpeszből rántanák össze. Még nem sikerült kitalálnom, hogy lehet ezzel lendületet szerezni. A belemenetel is kicsit zavaros számomra, azt hiszem, előrefele siklásból csinálnak egy fél-háromnegyed fordulatot, és úgy indulank. Úgy vettem észre, nem gyakran ugorják ezt az ugrást.
A megérkezés is mindig ugyanaz: jobb lábon hátrafelé siklanak, a balt pedig hátranyújtják. Kivéve a kombinációnál, mert ott rögtön jön a következő ugrás.
Azon kívül, ami az ugrásokból látszik, azt hiszem szerepe van annak is, hogy külső, vagy belső élről kell ugni, de erről tényleg nem tudok mást. |